ch-16
ch-23
درب چوبی ارزان

همه چیز درباره درب چوبی

قبل از هر چیز باید با توجه به اهمیت چوب در ساخت و ساز بناها و استفاده از آن برای ساخت درب چوبی اطلاعاتی اجمالی در این خصوص را به اشتراک گذاشت.

ساخت و تولید درب های چوبی  کاملا از چوب بوده که از چوب راش یا چوب روس استفاده می شود،  به دلیل مقاوم بودن آن در برابر حریق به عنوان درب ورودی یا درب راه پله نیز استفاده می شود. چوب نیاز اولیه برای تولید درب چوبی است و چوبی که برای درب استفاده می شود باید از نوع درجه یک بوده و مهمتر از همه باید خشک باشد. چوب های روسی در هنگام خرید معمولا دارای رظوبت بالائی می باشند. بدین جهت چوب را پس از خریداری به مت ۳ الی ۴ ماه در هوای آزاد قرار داده تا رطوبت آن بصورت کامل بیرون رود. بعد چوب ها را بیرون آورده و در مجاورت هوای آزاد قرار می دهیم تا فعل و انفعالات و واکنشهای خود را انجام دهد.

فرایند تولید درب چوبی

سپس چوب ها را به اندازه هایی که می خواهیم قطع کرده ، ابتدا رنده کاری می کنیم سپس درون دستگاهی به نام فرز که دارای تیغ های متعددی است ابزار زده و چوب ها را در هم کلاف کرده و چوبی در چوب دیگر باید قفل شود تا دربی محکم و مقاوم ساخته شود. این روش جهت ساخت درب چوبی  بود. ولی در درب های ساده چوب ها را به ضخامت استاندارد برش زده و بعد از گندگی کردن به اندازه ای که می خواهیم قطع کرده و به صورت یک کلاف قلابی در میاریم و در کناره های آن گوشه گی زده و در وسط یک تیرک چوبی می گذاریم. بعد شبکه داخل آنها قرار داده ، ورق های مورد نظر را به چسب آغشته کرده و روی کلاف درب میخ می شود و در زیر دستگاه پرس قرار می گیرد و به مدت ۲۰ دقیقه باید با حرارت و فشاری مناسب زیر پرس بماند تا چسب خوب خشک شود. سپس می بایست به مدت یک روز در یک سطح صاف قرار گیرد تا تاب بر نداشته و حرارت آن نیز بیرون رود و سپس برای نصب آماده می گردد.

راه کارهای تولید درب چوبی

مزایای استفاده از چوب خشک در تولید درب چوبی

چرا از چوب خشک در ساخت انواع درب های ساختمانی استفاده میشود. خود این موضوع دارای اهمیت زیادی است که سعی میکنیم فهرست وار به بیان آن بپردازیم .

افزایش مقاومت چوب
افزایش مقائمت در برابر آفات و حشرات
کاهش احتمال پوسیدگی
افزایش مقاومت در برابر تغییر شرایط آب و هوایی
کاهش احتمال ترک خوردگی چوب
افزایش کیفیت رنگ پذیری
کاهش وزن چوب
افزایش مقاومت در اتصالات
افزایش قابلیت ابزار خوری

پروسه تولید درب چوبی

(درب تمام چوب )

استحصال قطعات جوبی طبق استاندارد
کشیدن نقشه روی سه لائی
به دست آوردن شابلون های برش
چوب یری و اتصالات
تهیه شابلون های حفاظتی
ابزار زنی قطعات کار
مونتاژ اولیه
برطرف کردن عیب ها
اندازه گذاری برای تهیه تنکه
مونتاژ ثانویه
مونتاژ نهائی و پرداخت کاری

انواع درب های چوبی

قاب تونیک (کشکافی – زهواری )
درب چوبی شیشه خور ( زهواری )
قاب تونیک سه لائی ( زهواری )

این درب ها به روش های گوناگونی ساخته می شود که هر کدام از آن ها مراحل خاص خود را سپری می کنند. با توجه به استانداردهایی که درب ها دارند نقشه کار طراحی می شود به عنوان مثال:

  1. درب ورودی عرض ۹۰ در ارتفاع ۲۲۰ – ۲۱۰
  2. درب های اتاق خواب ۷۵ – ۷۰ در ارتفاع ۱۹۵ – ۱۹۰
  3. درب های سرویس ۷۰ – ۶۵ در ارتفاع ۱۹۰

قیمت درب های چوبی

در مورد قیمت درب چوبی باید گفت که انواع مختلفی از درب های چوبی در بازار وجود دارند که با توجه به کیفیت و نوع جنس و کارکردی که دارند قیمت ها متغیر می باشند.

ضمانت نامه درب های چوبی 

کم و کاست و یا عیب و نقص در ساخت و پیکر درب ها برای مدت دو الی پنج سال بر طرف میگردد.کارخانه معمولا نسبت به رفع اشکال درب ها برای مدت دو سال تعهد میدهد.

مراقبت از درب های چوبی

نور خورشید موجب پسرفت رنگ و محو مواد رنگی میشود.درب ها را سنباده زده و رنگ کاری آن را تجدید کنید.هر ساله به آن ها روغن جلا بزنید و در دیگر سال ها آن ها را پولیرتانه کنید،درب های رنگ شده باید در هر پنج یا شش سال مجددا رنگکاری شوند..
درب هایی که بیش از چهارساعت در روز مقابل نور خورشید قرار گیرند،بدون مراقبت مداوم به سرعت شکلشان را از دست میدهند.درب های که خیلی شفاف رنگ آمیزی شده اند،میبایست هر یک الی دوسال مجددا رنگکاری شوند و درب هایی که یکبار رنگکاری شده اند میبایست هر پنج الی شش سال مجددا رنگ بخورند..