آشنایی با مزایا و معایب چوب

آشنایی با مزایا و معایب چوب

مزایا و معایب چوب

 

آنچه باید در باب مزایا و معایب چوب بدانید

یکی از اولین موادی که انسان برای رفع امورات زندگی خویش به آن مراجعه کرد، چوب است و مهمترین دلیل این مراجعه این است که چوب بطور طبیعی در همه ی نقاط طبیعت وجو د دارد. در تایید این گفته می توان به آثار نوشته های تخت جمشید اشاره کرد که درختان سرو، گزومی باشد چنار در اشعار آن آمده است.

همه چیز درباره چوب

تعریف چوب:

اجزای تشکیل دهنده چوب عبارت است از قسمت داخلی ساقه و شاخه که از بافتهای ثانویه لینینی و متخلخل فیبری شکل آوندی که دارای ساختمان یاخته ای سازمان یافته و هر سو نا یکسان و نا همگن می باشد که برای مصارف صنعتی به کار می رود.به مکرر در هنگام استفاده از درب های چوبی رگه های چوبی را مشاهده کرده اید.

 

امروزه به دلیل وجود و مصرف موادی مثل فولاد و بتن رابطه انسان با چوب و مصارف آن در سازه ها و زندگی روزمره، تحت تاثیر قرار گرفته و کمرنگ شده و حال آنکه این رابطه از عصر حجر با انسان بوده و تا به امروز به شکل کم رنگ تری ادامه پیدا کرده بوده است اما سازه های چوبی به دلیل اینکه چوب به خودی خود یک جاندار بوده است باعث آرامش بیشتری در انسان می شود و زندگی در ساختمان های ساخته شده از چوب از لحاظ روانی برای انسان مناسب تر و مطلوب تر است.اما هنوز چوب به عنوان بخش مهمی از ساختمان محسوب میشود .

درب ساختمانی یکی از کاربرد های قابل توجه چوب در صنعت محسوب می شود

معماری خانه های چوبی

خانه های چوبی به لحاظ معماری باعث زیبایی شهرها می شوند و رنگ و بوی خاصی به آن می دهند و همچنین در زندگی و روابط اجتماعی انسانها بسیار اثر گذار هستند و نقش بسزایی را ایفا می کنند. یکی از ویژگیهای استفاده از چوب این است که در ساخت و سازهای چوبی نیاز به تخصص های متعدد نیست و این کار درصد خطا را در حین ساخت و ساز کم می کند.

 

مزایای چوب

استفاده از چوب مزایای  بسیار زیادی دارد. اجرای آسان و سبک بودن چوب که سبب آن می شود که برای حمل و نقل به ماشین آلات سنگین نیاز نباشد و همچنین استفاده از چوب آلودگی صوتی کمتری ایجاد میکند و آلودگی هوا را کاهش می دهد. براحتی می توان الوارها یا برش های آماده شده برای سازه های چوبی را بار کرد و سبب کاهش مصرف انرژی شد. مقاومت چوب از فولاد و بتن بیشتر است و زغالی که در هنگام آتش سوزی بر روی چوب به وجود می آید به عنوان عایق حرارتی عمل می کند و همچنین چوب درخت در روز O2 و در شب مقدار کمی CO2 تولید می کند.

 

انواع چوب های عمل آوری شده

مواد افزودنی که برای عمل آوری چوب استفاده می شود

  1. فرآیندی که باعث ضد آتش شدن چوب می شود: اگر روی چوب را با فیلمی از آنتی پیرین یا اشیاء در آن پوشانید و خیس کنید چوب خاصیت ضد آتش سوزی به خود می گیرد.
  2. استفاده از آزبست: کاور کردن چوب با رویه نازکی از آزبست باعث نسوز شدن چوب می شود.
  3. استفاده از قطران و آغشته نمودن چوب با آن علاوه بر عدم تحرک حشرات در داخل چوب سبب دوام و طول عمر چوب می شود.
  4. سدیم فلوراید: پودری است که در آب حل می شود و روی چوب کشیده می شود، ماده سمی ای است که ضمن قوی و بادوام نمودن چوب، برای انسان مضر نمی باشد.
  5. روغن کرءوزوت، روغن انتراسن، سدیم دی نیترو فنولات، زغال نار و روغن شیل، از دیگر موادی هستند که از آن ها برای دوام و طول عمر هر چه بیشتر چوب استفاده می شود.

ساخت درب چوبی

درب های abs  ، گام به دنیای تگنولژی

این درب های ساختمانی نسل جدیدی از تکنولوژِی را به خدمت گرفته اند تا آسیب پذیری درب چوبی را در سازه های چوبی ساختمانی کمتر کند از این رو برای سرویس های بهداشتی و حمام از درب abs  استفاده میشود که بتواند مقاومت بیشتری در برابر رطوبت از خود نشان دهد.

Leave a Comment