m-24
m-40
درب های منازل مسکونی

درب MDF

آشنایی با درب MDF و کاربرد ها و موارد استفاده دربMDF

MDF چیست ؟

 مخفف واژه medium density fiberboard  است که جزو فرآورده های چوبی محسوب می شود. MDF نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد.دربmdf را پس از تولید می توان روکش نمود. روکش های تزئینی علاوه بر زیبایی به دوام وکاربردآن در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک می کند. روکش ملامینه متداولترین نوع روکش برای درب mdf می باشد که در این فرآیند کاغذ دکوراتیو آغشته  به رزین  تحت فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می شود.

درب MDF با روکش PVC

 دراین درب ها طرح موردنظربوسیله cnc روی mdf اجرا می شود و سپس روکش های pvc با ضخامتهای ۰/۲ یا ۰/۴ روی آن وکیوم  می شود به  طوری که  کاملا در تمام شیارهای pvc حرکت کرده وپس از روکش کردن pvc طرح  cnc   بطورکامل  قابل مشاهده است .

 لازم به ذکر است در برخی از مدلها به صورت برجسته ،ترکیب با شیارهای cnc اجرا می شود بدین صورتکه برجستگی ها جداگانه طراحی و ساخته شده. و سپس این قطعات روی درب چسبانده می شوندودرنهایت همانند قبل روکش pvc وکیوم می شود .این دربها نیازی به رنگ آمیزی ندارند و اصطلاحا خود رنگ هستند.

میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به انواع  درب pvc را با مراجعه به این بخش کسب کنید.

آشنایی با درب pvc

 درب MDF روکش چوب

 یک لایه نازک ورق چوب رابروی mdf پرس می کنند این لایه چوب رااز گونه های مختلف چوب تهیه می کنند . درب های mdf ساخته شده با این ورق نیاز به رنگ آمیزی دارند.

رایج ترین  mdf روکش چوب در صنعت درب mdf  روکش ملچ  می باشد . دربهای ساخته شده با این ورق با نام دربmdf روکش ملچ یا به اختصاردرب روکش ملچ می شناسند.ورق مورد استفاده در درب روکش ملچ با ضخامتهای ۳، ۵، ۸ میلیمترمی باشد.درب ملچ با روکش ۳ میل را بیشتر برای دربهای داخلی استفاده می کنند ودرب ملچ با روکشهای ۵ و۸  میل را برای درب ورودی استفاده می کنند.

درب MDF خام ۳ میل

 ورق خام ۳ میلی متر را بدون هیچ روکشی اغلب برای ساختن درب های کمد دیواری استفاده می کنند. این درب ها نیاز به رنگ آمیزی دارند واز آنجایی که استفاده از این ورق جهت کاهش هزینه می باشد کم هزینه ترین شیوه رنگ آمیزی آن استفاده از رنگ های ساختمانی واجرا بوسیله غلطک می باشد.

درب MDF روکش ملامینه و یا کاغذی

 ورق های mdf  روکش ملامینه یا کاغذی که در ساخت درب mdf استفاده می شود دقیقا همان ورقهای مورد استفاده در کابینت ومبلمان اداری است . اما در صنعت درب از mdf  ۳میل با روکش کاغذی و ملامینه معمولا برای ساخت دربهای کمد دیواری استفاده می شود وmdf  های ۸ و۱۶ میل روکش ملامینه را در ساخت درب های کارشده در پارتیشن بندی های اداری استفاده می کنند .

هرچند استفاده از این ورقها برای ساخت درب های اتاقی ویا سرویسی نیز مشکلی ایجادنمی کند .اما به لحاظ هزینه ای وکیفی جایگزین های مناسب تری نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به درب hpl اشاره کرد.

درب MDF لیزری

درب MDF لیزری mdf ای خام است که شیارهایی مشابه رگه های چوب درآن ایجاد میشود . از نظرفرم وظاهر شیار مشابه شیارهای ورقهای hdf است .این درب ها نیز نیاز به رنگ آمیزی دارند.