دانستنهایی درباره چوب های طبیعی

دانستنهایی درباره چوب های طبیعی

دانستنهایی درباره انواع چوب های طبیعی

آشنایی با چوب توسکا و کاربرد های آن

چوب درون نا مشخص، رنگ کرم  مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتا مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز در مقطع شعاعی و دوک های ظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب توسکا می باشد.

توسکا دو گونه قشلاقی و ییلاقی در ایران دارد. توسکا چوبی سبک تا نیمه سنگین است وبه دلیل رنگ پذیری، شکاف خوری، پرداخت و ابزار خوری خوبی که دارد در صنعت مبلمان مصرف دارد. چوب توسکا عموما چوبی کم دوام است ولی در آب دوام قابل توجهی خواهد داشت. و به همین دلیل از این چوب می توان برای ساخت درب های abs و درب های pvc استفاده نمود.
از دیگر کاربردهای چوب توسکا می توان به ساخت درب های آپارتمانی اشاره نمود.

درب ساخته شده از توسکا

 

 کاربرد چوب راش در ساخت درب های روکش دار

چوبی با نام بومی راش در فارسی و Beech در انگلیسی و نام علمی Faguskhl، چوبی است به رنگ کرم مایل به قرمز و دوایر سالیانه فشرده و مقاطع طولی با خطوط کم و بیش مشخص. پره های چوبی در مقاطع طولی از بارزترین خصوصیات این چوب است. همچنین دوایر سالیانه چوب راش در مقاطع شعاعی به پر مگس و در مقاطع مماسی به دوک معروف است که این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده می شوند گاهی این پر مگس های زیبا عیب محسوب می شوند زیرا نجاران معتقدند که این بخش های چوب پس از رنگ کاری سیاه می شوند.

چوب راش  به دلیل اینکه مقاومت در برابر حشرات و قارچ ها ست معمولا برای ساخت درب ABS و درب PVC بسیار مناسب می باشد.،این نوع از چوبی ها نیمه سنگین و بافتی همگن دارد و به همین دلیل در تولید درب های ورودی، درب  اتاق استفاده می شود. این چوب به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلول های حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است.

 

درب ساخته شده از چوب راش

 

معرفی چوب افرا و کاربردهایش

چوب افرا در ایران دارای گونه های مختلفی از جمله افرا پلت، افرا شیردار و کیکم است.  بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران پلت است. این گونه چوب درون نا مشخص، چوبی سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستان در مقطع عرضی کاملا مشخص و مقطع مماسی نقوش مواج و درمقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است.

افرا چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم می باشد معمولا از این نوع چوب برای ساخت درب اتاقی و درب ورودی بیشتر استفاده می شود.

 

درب ساخنه سده با چوب افرا

 

خصوصیات و کاربرد های چوب روسی

در بازار ایران به هر نوع چوب سفیدی که از روسیه وارد شود چوب روسی می گویند و این در حالی است که علاوه بر کاربرد آنها که چنان تفاوتی با هم ندارند خود شامل گونه های کاملا متفاوتی چون نراد، نوئل و انواع کاج ها می شوند.نراد که یکی از گونه های معروف چوب روس است، فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری سمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و هم کشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سمباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند و از دیگر مزایای آن سبکی و ضریب الاستیته بالای آن است.ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچ ها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می شود و از استحکام آن می کاهد. نکته قابل توجه این است که چوب های دارای رگه های قرمز به هنگام خشک شدن کاملا تاب بر می دارند.
از این نوع چوب  بیشتر برای ساخت درب اتاق استفاده می شود.

 

درب ساخته شده با چوب روس

 

 ماهاگونی یا آکاژو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

آکاژوی آمریکایی و آفریقایی دو دسته چوب ماهاگونی است که غالبا آکاژوی آفریقایی در بازار ایران استفاده می شود. درون این چوب قرمز رنگ و بیرون آن سفید مایل به صورتی است. بافت یکدست و وجود پر مگس های درخشان و براق که با تغییر جهت نور، درخشش متفاوتی دارند از ویژگی های شاخص این چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی مجعد جناغی دارد. این چوب یکی از پر مصرف ترین چوبهای دنیا برای تهیه روکش های قیمتی است.از این رو برای ساخت درب mdf از این نوع چوب استفاده می کنند. از ویژگیهای خوب این نوع چوب این است که به دلیل هم کشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. از این رو از آن برای ساخت  انواع درب ها بخصوص درب ساختمان و درب آپارتمان استفاده می شود و همچنین پرداخت عالی، ضربه پذیری خوب، میخ خوری و پیچ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب می باشد.
ا

 

درب ساخته شده از ماهاگونی

Leave a Comment