درب های ضد حریق

درب های ضد حریق

آشنایی با درب های ضد حریق

درب های ضد حریق مقاومت بالایی در برابرآتش سوزی دارند (گاهی اوقات به عنوان محافظت کتتده برای محیط های بسته شناخته می شوند )و به عنوان یک سیستم انفعالی حریق برای کاهش اثر انتشار آتش و دود درمیان بخش های مجزای ساختمان و باعث محافظت قسمت های مختلف ساختمان ،کشتی و یا هر بخش دیگری می شود . درب های ضد حریق در قوانین بناهای آمریکای شمالی به همراه خفه کننده های آتش به عنوان موانعی عمل می کنند که در مقایسه با دیوارهای ضد حریق دسته بندی می شوند در صورتی که این موانع دیوار آتشین و یا تفکیک کننده ی آتش به شمار نمی آیند . درب های ضد حریق در استانداردهای ملی اروپا با استانداردهای جدید EN16034که به مجموعه درب های ضد حریق اشاره می کند ،هماهنگ شده اند .از سپتامبر سال ۲۰۱۶یک شرکت انحصاری موانع تجاری اتحادیه ی اروپا برای تولید این محصولات را از میان برداشت .هم چنین در بند دوم قوانین ساختمانی بریتانیا ذکر شده است که حداقل ملزومات برای محافظت از آتش که می بایست در ساختمان ها تعبیه شود استفاده از درب های ضد حریق است .تمامی درب های ضد حریق با بست های مناسب مقاوم در برابر آتش که مطابق با قوانین هستند ،نصب می گردند .
فدراسیون نجاران بریتانیایی تفاوت میان مجموعه درب ها ی ضد حریق و قطعات درب های ضد حریق را آشکار می سازند .

 

اجزا درب های ضد حریق

-بخش های شیشه ای
-گچ
-فولاد
-الوار
-تخته های ورمیکولیت
-آلومینیوم
لنگه و قاب در می بایست استانداردهای لازم سازمان های بررسی که مطابق با فهرست محصول است را داشته باشند .قاب در مجهز به نشان های دود یاآتش ،فلزآلات درب و سایر ساختاری که سبب گردهماآیی درب های ضد حریق می شود ،است .در مجموع هریک از این اجزا روی هم دیگه مجموعه ی درب را تشکیل می دهند که در برابر تست آتش مقاومت بالایی را نشان می دهد .تمامی اجزا باید  مجهز به برچسب های فهرست گذاری سازمان ها شود تا (به غیر از لولاهایی که استانداردهای لازم را کسب کرده اند )مشتریان نسبت به تست این ملزومات در برابر آتش اطمینان لازم را کسب کنند .

فلزآلات درب های ضد حریق

-اشیا و یا ابزار اتوماتیک
-لولاهای توپی
-نشان های گازی
-مکانیسم چفت و بست مثبت
-نشان های دود
نشان ها (مهر)
لبه های درب های ضد حریق معمولا نشان های شدت حریقی دارند که شامل موارد زیر می گردند :
-یک نوار آماس کننده که با در معرض آتش قرار گرفتن گسترش می یابد.
-درزگیرهایی که از گذر دود جلوگیری می کنند.
-نوارهای عایق سازی نئوپرین

درب های ضد حریق

پنجره های درب های ضد حریق

برخی از درب های ضدحریق مجهز به پنجره های داخلی هستند که درجه بندی دارند و یا هنگام بررسی درب و ضمانت آن مورد استفاده قرار می گیرند .این درب ها در حین حریق باید سالم بمانند و جریان موثر در حین حریق را یکنواخت قرار دهند .
-شیشه های توری سیمی :همانند سبم کشی های دوران جورجیا
-اندود کردن سدیم سیلیکات مایع در میان دو قاب پنجره
-شیشه های سرامیکی
-شیشه های بروسیلیکات
پنجره های توری مقاومت بالایی در برابر حریق دارند ،هم چنین مایع سدیم سیلیکات مانع از گذر جریان گرما جلوگیری به دلیل عملکرد گرماگیر یش می شود .
مقررات :
تمامی اجزای درب می بایست قوانین مرتبط با گواهینامه ی محصول که پذیرفته شده ی حوزه ی اختیارات مقامات دولتی وقوانین ساختمانی و حریق است را داشته باشند .این قوانین از کشوری به کشور دیگر متغیر است .برای مثال در استرالیا سازمان ساخت و ساز ملی بیان می کند تمامی درب های ضد حریق باید تحت شرایط خاصی به منظور آزمودن شدت مقاومت درب ها مورد بررسی قرار بگیرند .
برای مثال در ممالک متحده ی بریتانیا شدت مقاومت درب های ضد حریق با استانداردهای بریتانیا یکسان باشد .سازمان بررسی تمامی نتایج حاصل از این آزمایش ها نظیر جزءیات ساخت وساز،تاریخ تخریب و میزان فشار را ثبت می کند .میزان مقاومت در برابر حریق در قسمت مشخصی از ساختمان نصب می گردد .
در سایر کشورها قوانین مشابه فنی و قوانین ساخت و ساز به کار گرفته می شود .
قابلیت احتراق
عموما درب های ضد حریق غیر قابل سوختن نیستند .قسمتی ازاین درب ها در طی فرآیند سوخت و ساز از بین می روند .هدف از ساخت و به کار گیری اینم درب ها کاهش روند انتشار آتش به قسمت دیگر درب است تا زمانی که امدادهای آتش نشانی اتوماتیک و یا دستی برای مهار آتش به کار گرفته شوند و ساکنین ساختمان امکان خروج را بیابند .

نقص های درب های ضد حریق

گاهی درب های ضدحریق قابلیت دوام آوردن در برابر حریق را با نادیده گرفتن کاربرد در نظر گرفته شده و محدودیت هاو ملزومات مرتبط و یا استفاده ی بهینه از آن را ندارند .برای نمونه گاهی این نوع درب ها به صورت نیمه باز هستند و یا اینکه یک قالیچه از میان آن گذر می کند و این موانع به نوبه ی خود سبب می گردند که آتش از آن به سوی محیط اصلی گذر کند .نشان های ضمانت نامه ی این نوع درب ها بر روی لنگه و یا قاب های آن حگ گردیده است واین نشان ها نباید در طول به کار گیری درب برداشته و یا رنگی شوند .
گاهی اوقات این درب ها شکافی به بزرگی یک یا دو اینچ در انتهای آن دارند که همانند خوابگاه ها امکان گذر هوا را می دهد .این مسئله ساکنین را به تامل درباره ی ماهیت اصلی درب های ضد حریق وامی دارد .درب های ضدحریق با وضوح کوچکتری در مقایسه با NFPA252بررسی میی شوند .شدت آتش سوزی در راهروها یک ساعت یا کمتر است ودرب های ضدحریق به کار برده شده در آن می بایست ظرفیتی در حدود ۲/۱یا۳/۱ساعت را دارد .
عملکرد طبیعی
درب های ضد حریق طوری طراحی شده اند که همیشه بسته اند .برخی دیگر از درب ها طوری طراحی شده اند که تحت شرایط معمولی بازهستند و در حین آتش سوزی به صورت اتوماتیک بسته می شوند .بر حسب روش هایی به کار گرفته می شود حرکت درب با زیردری و یا هر مانع دیگری نباید مختل شود.عملکرد درب ها باید از لحاظ بادکردگی و قفل و کلون بررسی شود .
برخی از درب های ضد حریق با آهنربای الکترومغناطیسی که به سیستم آتش نشانی وصل است باز می شوند .اگر برق برود و یا سیستم آتش نشانی فعال شود سیم پیچ قطع می شود و درب بسته می شود .سیستم های ضد حریق بدون سیم برای باز کردن درب های ضد حریق به کار گرفته می شوند .
درب های ضد حریق در مدت زمان مشخص و با استاندارد دمایی خاصی مورد بررسی قرار می گیرند .در حدود ۲۰،۳۰،۴۵،۶۰و۹۰دوردرب های ضد حریق که تحت بررسی لابراتوار های ملی تایید شده اند .در صورتی گواهینامه به این درب ها اعطا می گردد که تمامی اجزا و بخش های درب به درستی عمل کنند .برای نمونه نصب نمونه ی نامطلوب شیشه دوره ی ماندگاری درب های ضد حریق را کاهش می دهد .

نصب درب ضد حریق

نکته ی مهمی که در نصب درب های ضد حریق باید درنظر گرفته شوداین است که درب باید به درستی در قاب خویش قرار گیرد و شکاف موجود در میان دیوار و قاب در با مواد مقاوم در برابر حریق پر شود.معمولا درب های ضد حریق را نجاران نصب می کنند .
بازبینی سالیانه
NFPAدر ایالات متحده ی آمریکا به طور سالیانه درب های ضدحریق و ملزومات قاب آن بازبینی می کنند .مقامات دولتی از نمونه های به روز ملزومات برای تاثیر بیشتر درب ها به کار می گیرند .
به طور اقل موارد زیر در بازبینی های سالیانه مورد توجه قرار می گیرد:
۱-هیچ گونه شکاف و یا سوراخ بر سطح و یا قاب درب وجود نداشته باشد.
۲-شیشه ها ،قاب و پنجره ها به درستی در جای خود تعبیه شوند .
۳-درب،قاب،لولاها ،سخت افزارها و سایر لوازم جانبی باید به گونه ای هم طراز با یکدیگر کار کنند که اثری از تخریب در آن نباشد .
۴-هیچ یک از اجزا شکسته و یا گم شده نباشند .
۵-حد مجاز لبه های درب در قاب نباید از ۴٫۸٫۴ودر قسمت های تحتانی از ۶٫۳٫۱ تجاوز کند .
۶-ابزارهای خودبند نیز قابل بهره برداری هستند .به گونه ای که درب های باز به هنگام راه اندازی این سیستم بسته می شوند .
۷-اگر این درب ها به سیستم های هماهنگ کننده مجهز شوند لنگه های درب ساکن قبل از درب های فعال بسته می شوند .
۸-فلزآلاتی چفتی هنگامی که درب ها در حالت بسته قرار دارند اجرایی می شوند .
۹-فلزآلات فرعی که مانع از عملکرد درست درب ها می شوند به کار گرفته نمی شوند .
۱۰-هر گونه تغییراتی که برچسب ها را از اعتبار خارج می کند به کار گرفته نمی شود .
۱۱-درزگیرها و نشان های لبه های درب در صورت نیاز وبررسی در سیستم درب ها به کار گرفته می شوند .
براساس قوانین ساختمان و حریق مسولیت بازبینی سالیانه این نوع درب ها بر عهده ی مالکان ساختمان است .به هرحال با بازبینی اجباری درب های ضدحریق همانند خفه کن های آتش بسیاری دیگری از بازبینی ها قطع شده اند .

درب های ضد حریق

 

 

همه چیز درباره درب چوبی

درب ضد سرقت

تولید درب داخلی 

 

 

Leave a Comment